Ceza Davası Avukatlık Ücretleri

Ceza Davası Avukatlık Ücretleri

Savcılığın suç işlediği konusunda yeterli şüphesi olduğu şahıslara yargılama yapılması için açtığı davalara ceza davaları denir. Ceza davaları konuları ne olursa olsun kamu davası sıfatına da girerler. Sizlerde bir gün bu sıfat altında yargılanabilirsiniz. O yüzden hakkınızda bir ceza davası açılması sonucunda karşılaşacağınız durumları ve bu durumlarla mücadele etmek için harcamak zorunda kalabileceğiniz maddi miktarları bilmenizde fayda var.

Hakkınızda savcılık tarafından bir ceza davası açılır ise size ilk önerimiz anayasa tarafından korunan avukat tutma insan hakkınızı kullanmanız. Tabi ki de her dava ve dava ile gelen yargı sürecinin takibi belirli bir emek gerektirdiği için karşılığında bir ücret gerektirir. Avukat ücretlerinin belirlenmesinde ise belirli birkaç etken vardır. Öncelikle her avukatın, altında düşmeyeceğiniz bir asgari ücreti vardır. Bu asgari ücret avukatın hakkını korumak için ortada olan bir ücrettir ve Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenir. Davanın ve davalının durumu ise avukat ücretinin asgari ücretin ne kadar üstüne çıkacağını belirler. Ceza davası avukatlık ücretlerini belirleyen durumlar şöyledir:

Ceza Davası Avukatlık Ücretlerini Etkileyen Faktörler

Davalının tutukluluk durumu: Davanızın hangi bölümünde avukat tutma hakkınızı kullanmak istemeniz, avukat ücretini belirleye faktörlerin başında gelir. Eğer işlediğiniz iddia edilen suç büyük bir suç ise tutuklu yargılanma ihtimalinizi vardır. Tutuklu yargılanmanız ise avukatınızı sandığınızdan çok daha fazla etkiler. İlk olarak avukatınız sizinle görüşmek için her seferinde tutuklu olduğunuz kuruma gelmek zorundadır. Tutuklu yargılanan kişilerin olayın olduğu yerden veya avukatlarının ofislerinden yüzlerce kilometre uzakta tutuklu tutulmaları çok sık rastlanan bir durumdur. Bu durum haliyle avukatınızın sürekli bir hareket halinde, durmadan seyahat etmesini  gerektirmektedir. Avukatınızın seyahat ücretleri ve sürekli il dışında olmasının kişisel hayatına verdiği zararın maddi karşılığı ücretine yansıyacaktır.

Davanın manevi durumu: Bütün davaların birbirine benzemediği aşikardır. Kimi davalar doğaları gereği toplumdan ve kurumlardan tepki görebilir. Bu tür davalarda sanığı temsil etmek bir anlamda avukatın, toplumu ve kurumları sanık ile birlikte karşısına almasıdır. Ağır sorumluluk gerektiren bu türdeki ceza davaları gerek avukatın psikolojisini, gerek kişisel hayatını, gerekse sicilini ve toplumla ilişkisini etkiler. Sonuç olarak davanın manevi ağırlığı avukatınızın ücretini belirleyen önemli faktörler arasındadır.

Davanın büyüklüğü ve avukatın emeği: Bazı dava dosyaları işlendiği iddia edilen suçların sayısı,suçların büyüklüğü, sanıkların olup olmaması ve olması durumunda sayıları,geçmiş adli süreçler gibi etkenler ile binlerce sayfalık dosyalara dönüşebiliyorlar. Bu yük bazen öyle bir noktaya gelebiliyor ki tek bir avukatın halledebileceği seviyenin üstüne çıkıp ikinci ve üçüncü avukatlara bile gereksinim duyurabiliyor. Avukatınızın yüzlerce sayfa iddianameler okuması, karşılaştığı durumlara göre kafa yorması, çözümler bulması, araştırmalar yapması, delilleri kontrol etmesi, tanıklara ulaşması, sanıklarla birlikte sorgulara, davalara girmesi gibi sorumlulukları oluşabilir. Çok fazla miktarda emek harcanan bu tarzda davaların ücretlerinin de harcanan emekler ile doğru orantıda büyümesi şaşırılmaması gereken bir durumdur.

Diğer Makaleler

Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Dilekçesi

Ses Kaydı Mahkemede Delil Olarak Geçerli Olur Mu?

Tebligat Nedir? Tebligat Gelince Ne Yapılmalıdır?

Uzaklaştırma Kararı Nasıl Alınır?

Adana Boşanma Avukatı

Adana Avukat Ceren Sümer Cilli


 


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları