Osmaniye Boşanma Avukatı

Osmaniye Boşanma Avukatı

Ülkemizde 2017 yılında 600.000’in üstünde nikah kıyılmıştır. Ve yine 2017 yılında 130.000 civarında boşanma davası gerçekleşmiştir. Bu ise günümüzde gerçekleşen her 5 evlilikten birinin boşanma ile sonuçlanacağı anlamına gelmektedir. Ve bu boşanmaların %40’ı ilk 5 sene içerisinde gerçekleşmekte. Yani boşanma işlemi sandığınızdan çok daha doğal, çok daha sık rastlanan bir olaydır. Ama bu da boşanma işleminin basit bir durum olduğu anlamına gelmez. 

 

Ülkemizde boşanma çok rastlanan bir dava türü olduğu halde en uzun ve çetrefilli dava türlerinden biri de olma durumdadır. Bunun başlıca sebebi boşanmak isteyen kişinin veya çiftlerin, boşanma süreci nasıl işler sorusunun cevabını bilmemesi ve uygun adli desteği almamasıdır. Biz ise sizler için Osmaniye'nin en profesyonel ve başarılı boşanma avukatlarını sunar iken aynı anda sizleri boşanma davalarının nasıl işlediği konusunda bilgilendireceğiz. Osmaniye Boşanma Avukatı için doğru kişiyi bulmak önemlidir.

 

Boşanma Süreci Nasıl İşler?

Boşanmak etkenlere göre kolay ve acısız bir prosedür olabilirken, hayatınızda yaşayabileceğiniz en travmatik süreç de olabilir. Bu farkı sizlerin boşanma sürecini ne kadar anlıyor oluşunuz, ne kadar hazırlıklı olduğunuz ve tabi ki de tuttuğunuz avukatınızın yeteneği belirliyor. Boşanma sürecini anlamak ise ilk şu bilgiyi anlamaktan geçiyor.Boşanma türleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar anlaşmalı boşanma davaları ve çekişmeli (anlaşmasız) boşanma davalarıdır. İki davanın da kendi içlerinde bazı kuralları ve gereksinimleri vardır. Bu gereksinimleri yerine getirmek ve kurallara uymak davanın hızını belirlemedeki en önemli faktördür.

Çekişmeli Boşanma Davaları

Çekişmeli boşanma davaları iki tarafın önceden anlaşmadığı, bir eşin diğer eşe ayrılmak için dava açtığı boşanma türüdür. Bu boşanma davası türünde ortada boşanmak için bir sebep olduğunu ortaya sürmelisiniz. Adalet sistemimizde hiçbir boşanma davası ortada geçerli bir sebep yokken işleme sokulmaz. Çekişmeli boşanma davası sebepleri ise ikiye ayrılır. Genel boşanma sebepleri karakter uyuşmazlığı, evlilik görevini yerine getirememe, sözlü ve fiziksel şiddet, geçimsizlik, karakter uyuşmazlığı veya son dönemlerde gündemde olan eşe haber vermeden kredi çekmenin girdiği güveni sarsıcı davranışlar türündeki bütün sebepler olabilir. Osmaniye boşanma avukatı seçerken dikkatli olunmalı ve alanında uzman kişi seçilmelidir.


Özel boşanma sebepleri ise genel boşanma sebeplerine göre sınırlıdır ve yasalar çerçevesinde kesin olarak belirlenmiştir. Bu sebeplerin içine aldatma, akıl hastalıkları, terk edilme, hayata kast, kötü ve onur kırıcı davranış, suç işleme ve onursuz yaşama sebepleri girer.Çekişmeli boşanma davaları, dava türünün bariz sebepleri nedeniyle uzunca bir süre devam eder. Bu yıllarca süren süreç sırasında bir çok dava gibi avukat tutmanız zorunlu olmasa da avukat tutmanız büyük bir şekilde önerilir. Osmaniye Boşanma Avukatı olarak Avukat Ceren Sümer Cilli başarılı ve uzman kadrosu ile hukuki danışmanlık vermektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davaları

Bu dava türünde eşlerin ortak bir kanıya varması durumu bulunmaktadır. Bu durum ise artık birlikte olmama, evliliğin yürümemesi sebebidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi mahkemelerimizde hiçbir boşanma davası hatırı sayılır bir sebep yoksa işleme sokulmaz. Anlaşmalı boşanma davalarının sebebi ise iki tarafın boşanmaya karar vermesi, boşanmaya karar vermişler ise o evliliğin temellerinin çoktan sarsılmış olmasıdır.Bir boşanma davasının anlaşmalı boşanma davası sınıfına girmesi için bazı gereksinimleri yerine getirmesi gerekmektedir. Öncelik ile davanın söz konusu olduğu evliliğin 1 yılı aşkın süredir devam ediyor olması gerekmektedir. 


Davacılardan birinin boşanma davasını açması ve diğerinin davaya itiraz etmemesi gerekmektedir.Davacıların dava öncesinde boşanma üstüne anlaşmış olmaları gerekmektedir.Davacıların dava öncesinde çocukların vekaleti, nafaka ve ortak malların dağılımı konusunda anlaşıp, bir avukat tarafından hazırlanan protokol belgesini imzalamış olmaları gerekmektedir.Bunları yaptıktan sonra mahkeme günü mahkeme salonunda hazır durumda olup, boşanma işlemine hiçbir baskı altında kalmadan karar verdiklerini hakime ispatlamaları gerekmektedir.Bütün bu gereksinimler yerine getirilirse anlaşmalı boşanma davaları çok hızlı bir şekilde sonuçlanır.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları