İnternetten Haber ve İçerik Kaldırmak

İnternetten Haber ve İçerik Kaldırmak

İnternetten Haber ve İçerik Kaldırmak gittikçe önemli bir hal almaya başlamıştır çünkü internet haberciliğinin yayılmasıyla birlikte, internette yayımlanan içeriklerin kaldırılması da yaygın hukuki problemlerden biri haline gelmiştir ve paylaşılan haberler büyük bir kitleye ulaşabilmektedir.

Bu sebeple özellikle takip edilemeyen ve rencide edici içerikler kişinin itibarını oldukça etkilemektedir. 

Bu gibi durumlarla karşılaşılmasına ise İnternet Hukuku mağdur kişinin haklarını korumaktadır yani İnternet sızan; yanlış, yanıltıcı ya da küçük düşürücü haberler için içerik kaldırma hakkı bulunmaktadır.

Bu konuda iyi bir Billişim Avukatı bulmak önemlidir.

5651 Sayılı Kanun maddesine göre internetten haber ve içerik kaldırmak için yapılması gerekenler oldukça basittir ve bir avukata başvurulması halinde çok kısa sürer. 

Buna göre bilişim hukuku alanında faaliyet gösteren bir hukuk bürosuna başvurmak yeterli olmaktadır. 

Başvuru sonrasında internetten içerik kaldırma, silme ve çıkartma işlemleri tamamlanmaktadır ve internetten içerik kaldırma işlemi her türlü yalan ve itibar zedeleyici haber için yapılabilmektedir. 

Hatta bazı durumlarda haber içeriği doğru olsa bile internette konuyla alakalı tüm içeriklere erişim engellenebilmektedir.

Erişim Engeli Getirilebilecek Durumlar Nelerdir?

Avukatlar aracılığı ile istenmeyen içeriklerin kaldırılması veya engellenmesi ancak belirli durumlarda mümkün olmaktadır.

Buna göre; kişilik hakları ve özel hayatın gizliliği ihlali içerik kaldırmak için gösterilebilecek başlıca sebeplerdir ve söz konusu haber içeriği bir suç işleme unsuru olarak görünüyorsa da içeriğin kaldırılması istenebilmektedir. 

Bu gibi durumlarda sitenin ilgili haber bölümüne erişim yasağı getirilmektedir ve kişisel ihlallerin yanı sıra kamuya zarar veren nitelikteki haberler için de erişim yasağı getirilebilmektedir. 

Bu kapsamda da kamu düzenini bozmaya yönelik tüm haber ve içerikler için sildirme işlemi uygulanabilmektedir.

İçerik Silinecek Siteler Nasıl Tespit Edilir?

İnternetten Haber ve İçerik Kaldırmakyani internettealan ve silinmesi istenen içeriklerin tespitinin nasıl yapıldığı oldukça merak edilen bir konudur.

Bu kapsamda davacı taraf genellikle içeriklerinin silinmesini istediği siteleri avukatlara ibraz etmektedir ancak büro tarafından hukuksal olarak teknik incelemeler de yapılmaktadır. 

Oldukça detaylı ve disiplinli bir biçimde yapılan bu incelemeler sonucunda tespit edilen site sayısı da artmaktadır ve bu konuda işini iyi bilen bir Bilişim Avukatı bulmak önemlidir.

Davacının belirttiği ve sonrasında tespit edilen tüm sorumlulara karşı hukuki işlem başlatılmaktadır ve gerekli soruşturmaların ardından da ilgili içerikler hızlı bir şekilde yayından kaldırılmaktadır. 

Ancak internetten içerik silme işlemi sadece bununla sınırlı değildir çünkü; haber yayından kaldırılsa bile arama motoru geçmişinden aynı hızla kaldırılmamaktadır.

Arama Motorundan Haber Kaldırılması

İnternetten Haber ve İçerik Kaldırmak yani sanal alemde yer alan haber sitelerinden istenmeyen içerikler hukuki bir şekilde kaldırılabilmektedir ancak içeriklerin sitelerden silinmesi, tamamen kaybolmasını sağlamamaktadır. 

Bu durumda devreye arama motorlarının geçmişi kaydetmesi girmektedir, yani; içerik silindiği halde arama sonuçlarında ekrana yansımaktadır ve insanlar tarafından görünmektedir.. 

Bu tür problemlerle karşılaşıldığında içeriğin arama motorundan da silinmesi için başvuru yapılması gerekmektedir.

Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi arama motorları haber sitesinden kaldırılan içerikleri göstermeye devam etmektedir ve ilgili haberlerin arama sırasında da gözükmemesi için ise nispeten daha uzun bir süre beklenilmesi gerekmektedir.

İnternet bulunan; fotoğraf, video, mesaj veya yorum gibi her türlü veriyi kaldırmak avukat yardımıyla yapılmaktadır. 

Bu konuda aracı kişi olarak sorumluluğu bilişim avukatları üstlenmektedir ve ilgili konudaki başvurular ise Sulh ve Ceza Hakimliği’ne başvurularak yapılmaktadır ayrıca içeriğin kaldırılmasına yönelik tüm şartlar 5651 sayılı kanun ile detaylandırılmıştır.

Avukat Ceren Sümer Cilli

Diğer Makaleler

Ses Kaydı Mahkemede Delil Olarak Geçerli Olur Mu?

Tebligat Nedir? Tebligat Gelince Ne Yapılmalıdır?

Uzaklaştırma Kararı Nasıl Alınır?

Adana Boşanma Avukatı


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları