Eşi Evden Uzaklaştırma Nasıl Talep Edilir?

Eşi Evden Uzaklaştırma Nasıl Talep Edilir?

Toplumun düzenli ve sağlıklı olabilmesi düzgün bir aile ortamından geçer ve kanunlarda ailenin önemi için evlilik içerisinde eşlerin birtakım yükümlülüğü bulunmaktadır ve düzgün aile ortamının bozulması iki aile içi şiddetin artmasına yol açar bu yüzden Eşi Evden Uzaklaştırma Nasıl Talep Edilir sorusu sıkça sorulan bir sorudur.

Fakat farklı kesimlerde birçok vatandaş şiddet aile içi şiddete maruz kalmaktadır ve bir insan hakkı ihlali olan şiddette koca, eş ve çocuklar kötü muamele görmektedirler. 

Bu durum ciddi anlamda sakatlıklara, Kadınların iş hayatından alıkonulmasına neden olmaktadır ve bu durum toplum içerisinde kadının statüsünün düşmesine kadar ağır neticelere neden olmaktadır. 

Toplumun temeli olan aile birliği ilişkileri temelinden sarsılır bireyler ne topluma sağlıklı bir şekilde faydalı olur ne de toplum açısından sağlıklı bir birey olarak yetişmiş olurlar.

 Dünyanın her yerinde şiddet insan onuruna dokunan bir saldırı biçimi olarak algı göstermiştir ve bu halk sağlığı problemi oluşturmaktadır maalesef genel olarak günümüzde en çok şiddete uğrayan kesim kadınlardır. 

Kadınlara yönelik şiddet eğilimlerinin artması nedeniyle şiddet için birtakım adımlar atılmıştır ve aile içerisinde uğranılan şiddete cezalar arttırılmış ve toplumsal duyarlılık ve farkındalık yaratmak için 8 Mart 2012 de aile birliğinin korunması ve şiddetin önlenmesine yönelik kanun yürürlüğe girdi. 

Bu kanun kapsamında koruma kararı tedbiri olarak adlandırılan şiddet uygulayan kişinin kadınlardan uzaklaştırmasını sağlayan kanun yürürlüğe konularak iyi bir netice elde edilmiştir.

Koruma Kararı Nedir? Nasıl Alınır?

 Aile olarak yaşayanbireyler arasında meydana gelir ve aynı evde yaşayan kocanın eşine, çocuklarınaveya aynı evde bulunan bir akrabasına, evli olan eştarafından tehdit ve baskı içeren fiziksel, ekonomik ve psikolojik olarakuyguladığı acı hissedilmesine sebep olan her türlü davranış aile içi şiddetolarak varsayılmıştır. 

Koruma Kararı Nedir? Nasıl Alınır? bedensel olarak zarar verici, hırpalayıcı ve işkencegibi fiziksel olarak gerçekleştirilen şiddet aynı zamanda bağırmak, kötü sözlerkullanmak, ailesi ile görüşmesine karşı durmak vb. psikolojik olarak dagerçekleştirilir.

Fuhuş edilmesine baskıda bulunmak, tecavüz edilmesi, kadının çalışmasına izin verilmemesi, kazancının elinden alınmasına kadar birçok faktör şiddet nedeni olarak görülür. 

Eşi Evden Uzaklaştırma Nasıl Talep Edilirbahsedeceğiz ve şiddete maruz kalan veya buna tanık olan kişiler ihbar başvurusu yaparak koruma kararı talebinde bulunabilir. 

Başvurular jandarmaya, polis merkezlerine, aile mahkemelerine veya cumhuriyet başsavcılığına yapılabilir ve şiddete eğilimini gösteren eşin diğer eşten alınan bir nafakası yok ise geçim sağlanacak kadar nafaka istenir. 

Şiddet eğilimini gösteren eşin gelir durum beyanını gösteren belgeler de dilekçeye eklenir.

Koruma Kararı Ve Hapis Cezası

Mahkemenin Eşi Evden Uzaklaştırma Nasıl Talep Edilir, koruma kararı kapsamında bu hususa uyulup uyulmadığı kolluk kuvvetleri ile denetlenmektedir. 

Polis ekipleri veya jandarma evi haftada bir kaç kez olmak üzere ziyaret eder ve komşular ile konuşarak onların bilgisine başvurur ve muhtardan bilgi de talep eder. 

Eğer şiddet eğilimini gösteren kişi kurallara uymazsa veya eve girmeye çalışırsa bu konu Cumhuriyet başsavcılığına iletilmelidir ve savcılık kamu davası açarak 3 yıldan 6aya kadar hapis cezası verilir.

Diğer Makaleler

Nüfus Kaydının Düzeltilmesi Dilekçesi

Ses Kaydı Mahkemede Delil Olarak Geçerli Olur Mu?

Tebligat Nedir? Tebligat Gelince Ne Yapılmalıdır?

Uzaklaştırma Kararı Nasıl Alınır?

Adana Boşanma Avukatı

Adana Avukat Ceren Sümer Cilli


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları