Ziynet Eşyası Nedir? Eşlerden Hangisine Aittir?

Ziynet Eşyası Nedir? Eşlerden Hangisine Aittir?

Ziynet eşyalarının kime ait olduğu sürekli olarak tartışma konusu olmaktadır ve özellikle evliliklerde ve bu evliliklerin sona erdirilmesi aşamalarında karşımıza çıkan ziynet eşyası problemi gün geçtikçe artmaktadır.

Boşanma davalarında en çok görülen konular arasında ziynet eşyaları gelmektedir en çok sorulan sorulardan biri Ziynet Eşyası Nedir? Eşlerden Hangisine Aittir? sorusu olmaktadır.

Ziynet Eşyası Nedir?

Ziynet eşyası; genel olarak altından yapılan takılardır ama sadece altından yapılması şarttır denilemez ve altın, gümüş gibi değerli maddelerden yapılan ve takı olarak kullanılabilen ve maddi değerleri olan eşyalardır.

Ziynet Eşyası Nedir? Eşlerden Hangisine Aittir? Tabii sadece takı olarak günlük kullanımı olmasa bile düğün, nişan gibi törenlerde geline ve damada düğün takısı olarak takılan her şey olabilir.

Çeyrek altın, yarım altın, tam altın, kol saati, bilezik, kolye, bileklik, küpe başta olmak üzere takıların tamamı ziynet eşyası olarak kabul edilmektedir ve bu şekilde ziynet eşyası nedir?Sorusuna doğru bir cevap bulmak mümkün olmaktadır.

Ziynet Eşyası Kime Aittir?

İnsanların günümüzde yoğun olarak ziynet eşyalarının kime ait olduğu hakkında düşünceleri olmaktadır ve bu konuda çok fazla söylem olsa da hukukta her şey açıkça belirgindir.

Her ne kadar bazı yöreler ve bölgelere göre adetler, gelenekler öne çıksa da yargıdaki işleyiş farklı olabilmektedir ve ziynet eşyasının kime ait olduğu anayasada yapılan son değişiklikler ile açıkça belirtilmiştir.

Ziynet eşyaları genel olarak kadına ait gibi gözükse de aslında durum biraz daha farklıdır ve düğün, nişan gibi törenlerde kime ne takılıyorsa onundur mantığı yürütülebilir.

Ziynet Eşyası Nedir? Eşlerden Hangisine Aittir?sorusu anayasada açıkça belirtilmektedir ve erkeğe takılan ziynet eşyalarında ise durum biraz değişiklik göstermektedir, yani eğer düğünde erkeğe takılan ziynet eşyaları arasında kadınlara özgü olan bilezik, kolye ve küpe gibi şeyler varsa bunlar kadına aittir olarak kabul edilmektedir.

Ziynet Anlaşması Yapılabilir mi?

Eşler kendi aralarında evlenmeden önce veya evlilik sırasında ziynet anlaşması yapabilir ve bu şekilde ziynet eşyası eşlerden hangisine aittir? Sorunsalı ortadan kaldırılabilir.

Eğer her iki tarafında kendi özgür iradesi ile yapılan bir anlaşma varsa bu geçerli kabul edilmektedir ve bu durumda anlaşmaya göre taraflar ziynet eşyalarını her ne olursa olsun paylaşabilmektedir ve ziynet eşya paylaşım anlaşması iki nüsha olarak taraflar arasında yapılıp imzalanmalıdır.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları