Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma

Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma

Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma davası özel boşanma sebepleri arasında yer alır.

Haysiyetsiz hayat sürme kişiden kişiye ve toplumdan topluma değişkenlik gösterebilecek bir algıdır ve suç işleme nedeniyle açılan boşanma davalarının açılabilmesi için bir eşin diğer eşe yönelik suç işleme şartı aranmaz.

Suçun, üçüncü kişiye karşı yapılan suçlar için dava açılabilir.

Suç İşleme Nedeniyle Boşanma Durumunda İşlenen Suçlar

Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma davası dilekçesi hazırlanırken dava için herhangi bir süre tanımlanmamıştır.

Boşanmak isteyen taraf, istediği zaman bu sebepten dolayı dilekçe hazırlayarak mahkemeye başvurabilir. Boşanma davası açabilmek için küçük düşürücü bir suç işlenmesi gerekir.

Eşler arasındaki evlilik birliğinin temelden sarsılmış olması gerekçelerden biridir ve Suç işleme sebebi ile boşanma davası açılabilmesi için suçlu eşin, yüz kızartıcı bir suç işlemesi zorunludur.

Yüz kızartıcı suçlar başlığı altında suçlar belirtilmemiş olsa da toplum tarafından şiddetle tepki gösterildiği ve ahlaki açıdan kabul edilemeyen suçlar tanımı yapılabilir. Yüz kızartıcı suçlar için şu suçlar örnek verilebilir;

  • Hileli iflas.
  • Uyuşturucu ticareti.
  • Zimmet.
  • Hırsızlık.
  • Evrakta sahtecilik.
  • Rüşvet.
  • Dolandırıcılık.
  • Kasten adam öldürme.

Suç İşleme Nedeniyle Boşanma Davası Şartları

Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma davası özel boşanma sebepleri olarak değerlendirilir ve medeni Kanunu’nda yer alan maddelere göre boşanma davası açabilme haklarına sahip olunabilir.

Kanunlar doğrultusunda suç işleme nedeniyle boşanma davasının açılabilmesi için şu şartlar sunulmuştur;

Eşin küçük düşürücü nitelikte bir suç işlemesi.

Suçu işleyen eş ile birlikte yaşamanın çekilmez bir hal almaya başlaması.

Kanunlara göre davanın hak düşürücü bir süresi bulunmaz. Evlilik öncesinde işlenen suçlar için eşe bu sebeple dava açılması mümkün değildir. Açılan davalar reddedilir, bunun sebebi ise evlenirken bu suçların bilinmesi ve kabul edilmesi şeklinde yorumlama yapılır. Suçun yüz kızartıcı nitelikte olması ve evlilik sonrasında olması beklenen koşullardır.

Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma Sebepleri

Özel boşanma sebepleri arasında yer alan haysiyetsiz hayat sürme nedeni, boşanma sebebi olarak gösterilebilir. Kişiler ve toplumlar arasında değişkenlik gösteren bir olgu olsa da genellikle; toplumun ahlaki değerleri dışında bulunan durumları yansıtan bir durumdur. Kişisel olarak öz saygı, onur ve haysiyetin önemsenmeden gerçekleştirilen eylemlerdir. Haysiyetsiz hayat sürme boşanma sebebi olarak sayılan örnekler şu şekildedir;

Uyuşturucu müptelası olmak.

Alkolik olmak.

Fuhuş amaçlı randevu evi işletmek.

Evli bir kişinin başla birisi ile evlilik dışı aynı yaşam alanında yaşaması.

Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma Davası Şartları

Toplumun ahlak, etik ve var olan değerlerinin dışında kalan ve aykırı olan eylemleri gösteren eşe boşanma davası açılabilir. Haysiyetsiz hayat alışkanlıklarını benimsemiş ve bu şekilde yaşayan eşler ile sürdürülen evlilik birliği temelden sarsılır. Haysiyetsiz olarak adlandırılan eylemlerin sadece bir kere yapılması, dava açmaya yeterli değildir.

Haysiyetsiz hayata sahip olan eşin bu hayatı benimsemesi ve bu sebeple evliliğin çekilmez hale gelmesi boşanma davası açılmasına yeterlidir. Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlamak için uzman bir boşanma avukatından yardım alınabilir. Devam eden evlilik birliği hakkında doğru değerlendirme yapılarak boşanma dilekçesi hazırlanabilir.

Suç İşleme veya Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma Davalarında Yargılama

Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme Nedeniyle Boşanma nedeniyle dava açılacağı zaman iddiaların önemli olduğu bilinmelidir. İddiaların ispatlanması gerekli olan durumlardan biridir.

Suç işleme veya haysiyetsiz hayat sürme örnekleri arasında yer alan eylemlere sahip olan bir eş ile evli olmak çekilmez bir hal aldıysa destek alınabilir.

Yargılama sürecinde profesyonel duruşa sahip olan bir avukat ile çalışılması dava sonucunu büyük ölçüde etkiler.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları