Sosyal Medya Arkadaşlığı Boşanma Sebebi Midir?

Sosyal Medya Arkadaşlığı Boşanma Sebebi Midir?

Sosyal Medya Arkadaşlığı Boşanma Sebebi Midir? sorusu oldukça çok sorulan bir sorudur. Sosyal medya kullanımı, internetin gelişmesi ve herkesin akıllı telefon edinmesiyle birlikte artmıştır. Sosyal medyanın elbette yararları vardır ancak bir o kadar da zarar da verebilmektedir. Sosyal medyanın etki ettiği konulardan biri de evliliklerdir.

Günümüzde zaten insani ilişkileri yeterince zorlaşmışken, ekonomik kaygılar ve iş stresleri hat safhadayken; insanlar en azından evliliklerinde mutlu olmak isterler. Ancak bunda çevresel faktörler ya da bencilce bazı davranışlar da olumsuz etki edebilir. Sosyal medya kullanımı, elbette bir evlilik için sorun değildir. Ancak bu kullanımın nasıl ve hangi boyutta olduğu önemlidir.

Sosyal Medyanın Evliliklere Olumsuz Etkisi Var Mıdır ?

Sosyal medya, evliliklerin bitmesinde en etkili faktörlerden biridir. Bunun ilk sebebi, çiftlerden en az birinin sosyal medyada gördüğü kişilere ve hayatlara özenmesidir. Bir diğer sebep ise eşlerden birinin iş gibi diğer konulara aşırı yüklenmesi sebebiyle partnerine olan ilgisinin azalmasıdır. Bu da diğer kişiyi dışarıdaki farklı arayışlara yöneltebilir.

Yalnızca cinsel anlamda olan aldatma değil, aynı zamanda tanımadığı kişilerle rahatsız edici diyaloglar kurması ve zamanının büyük bir çoğunluğunu buralara ayırması da oldukça etkili bir sebeptir. Sosyal medya kullanımı, evlilik birliğini zedeleyecek duruma gelirse derhal durdurulmalı ve evliliğin korunması için çiftler bu konuda birbirleriyle de iletişim kurmalıdır.

Evliliyken Sosyal Medyada Arkadaş Edinmek

Eşler, elbette birbirlerinin sosyal medya kullanımlarını kısıtlama hakkına sahip değildir. Ancak bu sosyal medya kullanımı, oralardan tanımadığı kadın ya da erkekler arkadaş olmasını, eşine herhangi bir açıklama yapmamasını ve bunların akabinde, eşine karşı ilgisizleşme ve zaman ayırmama gibi sorunlar ortaya çıkarması durumunda artık evlilik için bir sorun haline gelir.

Tüm bu etkiler neticesinde evlilik birliğinin temelden sarsılması ya da evlilik birliğine aykırı davranışlar gibi sebeplerle boşanma davası açılabilir. Sosyal medya kullanımı sonucu biten evliliklerin sayısı günümüzde oldukça fazladır.

Zamanla edinilen arkadaşlıklar, daha sonra ilişkilere dönüşebilmekte hatta birbirlerini hiç görmeyen ve tanımayan insanlar aşık olduklarının düşünerek çocuklarını ve eşlerini bırakarak kaçmaktadır. Bu tarz toplum dışı olaylar da elbette evlilik birliğini zedeleyen ve aynı zamanda da zinaya giren boşanma sebepleri olarak ele alınır.

Sosyal Medyadan Arkadaş Edinmenin Sonucunda Boşanma Davası Açılabilir mi?

Sosyal medyada sanal arkadaş edinmek boşanma sebebi sayılır mı? Sorusu müvekkiller tarafından oldukça sık sorulmaktadır. Sosyal meydana arkadaş edinilmesi, eşine anlatılmaması ve bunların sayısının bir hayli artması evlilik birliğine zarar vermesi sebebiyle ve güven sarsıcı davranış sebebiyle boşanma davası konusu olabilir.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları