Boşanmalarda Babanın Çocuğu Görme Süreleri Ne Kadardır?

Boşanmalarda Babanın Çocuğu Görme Süreleri Ne Kadardır?

Boşanma davaları günümüzde çok yaygın olarak yapılan davalar arasında bulunmaktadır. Herkesin ilk aklına gelen ve en çok merak ettiği sorulardan biri boşanmalarda babanın çocuğu görme süreleri ne kadardır?

Soruları olmaktadır. Boşanma davaları anne ya da babanın evliliklerinin sonlanması halinde çocuğun velayetini hakkını bir şekilde beraber kullanılması anlamına gelmektedir. Bundan dolayı anne ya da babanın velayeti kendi üzerine alabilmeleri için muhakkak yasal durumlarda bulunmaları gerekmektedir.

Evlilik sonlandıktan sonra hakim mevcut durumdaki çocukların ya da çocuğun velayetini babaya ya da anneye verebilmektedir. Evlendikten ve ayrıldıktan sonra velayet davalarında en çok meydana gelen olay boşanmalarda babanın çocuğu görme süreleri ne kadardır?Bu süreçte ortak velayetler mümkün olmadığı için her türlü boşanma davalarının sürecinde belli süreler biçilmektedir. Hakim bulunan durum ve mevcut kararlar doğrultusunda genel anlamda hafta sonları ya da ayda 2 gün çocuk görme sürelerini belirleyebilmektedir.

Boşanma Davalarında Babanın Çocukla Kişisel İlişki Kurması Nasıl Olmaktadır?

Boşanmalarda Babanın Çocuğu Görme Süreleri Ne Kadardır? sorusu oldukça sorulmaktadır ve mevcut durumda bulunan çocuğun bu durumdan etkilenmeden sağlıklı bir şekilde psikolojisinin kalabilmesi için en önemli etken ilişki kurabilmesi olmaktadır.

Velayet karar verildikten sonra bu durum olabildiğince iyi bir şekilde çocuğa izah edilip anlatılması önemli konulardan oluşmaktadır.

Boşanma davaları süresince babanın çocukla olan ilişkisi davranışı çocuğun üzerinde belli etkilerine neden olabilmektedir. Bundan dolayı bu durumda bulunan çocuklar muhakkak hoşgörü ve sıcakkanlı bir iletişim yoluyla bu durumu kabul etmediği için çaba harcanmalıdır.

Herhangi bir aksi durum meydana gelmediği sürece velayet anneye bırakılmaktadır.

Bu durumlarda eğer çocuğun yaşı büyükse muhakkak velayetin kime bırakılması istendiği hakkında çocuğa sorular sorulmaktadır. Anne baba boşanmış bile olsa babanın çocuğunu görebilme imkanını hakim onlara sunmaktadır.

Davalar sonucunda boşanmalarda babanın çocuğu görme sürelerine kadardır?Bu tarz sorular meydana geldiği zaman bu tamamen davaların neticesine ve akıbetine göre değişebilmektedir. Baba çocuğunu müsait olduğu zaman her noktada rahatlıkla görebilmektedir. Velayet gibi dikkat çekici ve önemli olan bu husus çocuğun psikolojik gelişimini etkilediği için babanın çocuğunu görebilme süresi de bu doğrultuda düzenlenmektedir.

Boşanma Davalarında Babanın Çocuğu Görebilme Süreleri Uzar mı?

Bu tamamen davanın gidişatına göre değişebilmektedir. Eğer çocuğun yaşı büyük ise ve mahkeme kararı uygun olursa özellikle yaz aylarında 15 ile 30 gün arası çocuk baba ile vakit geçirebilmektedir. Aynı zamanda yaz tatillerinde dini bayramlarda yine baba ile görüşme imkanı çocuğa sunulmaktadır. Bu doğrultuda karar verilirken babanın evinin olanakları, çocuğunun yaşı ve baba ile çocuk arasındaki ilişkilerde göz önünde bulundurulmaktadır.

Boşanma Davalarında Çocuklar İle Babaların Görüşme Durumu Nelere Göre Değişmektedir?

Boşanmalarda Babanın Çocuğu Görme Süreleri Ne Kadardır? sorusu oldukça önemli bir sorudur. Boşanma davalarının neden dolayı meydana geldiği, ne gibi durumların yaşandığı bu konularda önemli olmaktadır. Bu doğrultuda çocuklar ile babaların görüşme durumları netleşerek belli bir sonuca bağlanmaktadır. Bu sonuçlara göre süreçler ve süreler belirlenmektedir.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları