Nafaka Nedir?

Nafaka Nedir?

Nafaka Nedir

Yoksulluğa düşen eski eşe ya da eşe, çocuğa ve yakın akrabasına ödenmekle yükümlü olan maddi ödenektir. Aile hukukunda ise nafaka boşanma sırasında yoksulluğa düşen eşe, boşandıktan sonra yoksulluğa düşen eski eşe ya da çocuğa ödenmesi ile yükümlü bırakılan maddi ödenektir. Nafaka birçok farklı gruba ayrılmaktadır ve nafaka türleri oldukça fazladır. Bunları aşağıda veriyoruz. 

Nafaka Türleri Nelerdir

Boşanma davası sırasında ya da boşanma davası sonuçlandıktan sonra alınabilecek üç çeşit nafaka türü vardır.

  • Tedbir nafakası
  • Yoksulluk nafakası
  • İştirak nafakası

 

Tedbir nafakası

Boşanma davası sürerken eşlerden birinin yoksulluğa, yaşam standartları altına düşmesi nedeni ile ödenmekle yükümlü bırakılan nafaka türüdür. Yaşam standartları altına düşen eş tarafından mahkemeden tedbir nafakası talep edilmektedir. Çoğunlukla boşanma davası sırasında çalışmayan kadın hakimden tedbir nafakası talep ederek boşanma davası sürene kadar geçimini sürdürebilmesi için tedbir nafakası talep etmektedir. Tedbir nafakasının ödeme süresi ise boşanma davası sonuçlanana kadar devam etmektedir. Bu durumdan dolayı tedbir nafakası geçiçi bir nafaka türüdür. Boşanma davası sonuçlandığı vakit tedbir nafakası ödemeside bitmektedir.

Yoksulluk Nafakası

Boşanma sonrasında verilen nafaka türüdür. Yoksulluk nafakası alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Evlilik sürdürüldüğü vakitlerde maddi gelire sahip olan eş evliliği sonlandıktan sonra maddi gelirden mahrum kalacağı ve hayat standartları düşeceği için yoksulluk nafakası ödenmektedir. Yoksulluk nafakası alabilmek için yoksulluk nafakası talep eden tarafın karşı tarafa göre daha az kusurlu ya da kusursuz olması gerekmektedir. Yoksulluk nafakası talep edip, mahkeme tarafından yoksulluk nafakası hükmü verilmesi için boşanma davasının düzgün yönlendirilmesi gerekmektedir. Düzgün yönlendirilmeyen boşanma davalarında hak kayıpları yaşanmaktadır. Örnek vermek gerekirse yoksulluk nafakası talep eden taraf mahkemenin seyrini düzgün şekilde yürütemeyip, hata yaparsa yoksulluk nafakasını alamayabilir. Aynı şekilde yoksulluk nafakası talep edilen taraf mahkemenin seyrini düzgün şekilde yönlendiremeyip, hata yapması durumunda yoksulluk nafakasını karşı tarafa ödemekle yükümlü olabilir. Bazı boşanma davalarında hakim tarafından iki eşin kusuruda aynı seviyede tutulabilmektedir. Hakim yoksulluk nafakasını yaptığı incelemeden sonra boşanma sonrasında yaşam standartları düşen eşe yönelik karşı tarafa yoksulluk nafakası ödemek ile yükümlü bırakabilmektedir

İştirak Nafakası

İştirak nafakası çocuğun giderlerini ve bakımını karşılamak amacı ile ödenen nafaka türüdür. İştirak nafakasını talep edebilmek için çocuğun velayetini almak yeterlidir. Çocuğun velayetini alan tarafa çocuğun ihtiyaçları karşılanması için hakim tarafından karşı tarafa iştirak nafakası ödemek ile yükümlü bırakmaktadır. Nafaka ülkemizde çokça tartışmalar yol açan boşanma davasının en önemli etkenlerinden biridir. Adana boşanma avukatı, avukat Ceren Sümer Cilli bu tip konularda uzmanlaşmıştır. 


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları