Boşanma Davasında Maddi ve Manevi Tazminat

Boşanma Davasında Maddi ve Manevi Tazminat

Boşanma Davasında Maddi ve Manevi Tazminat

Evlilik birliğinin boşanma ile sona ermesi durumunda taraflar madddi ve manevi tazminat hakkında bulunabilmektedir. Maddi ve manevi tazminat alabilmek için kanunen bir takım şartların olması gerekmektedir. Maddi ve manevi tazminat talep etmek Medeni Kanunun 174. Maddesinde yer almaktadır.

Boşanmada Maddi Tazminat

Boşanma davası açarak, evlilik birliğini yasal olarak bireylerin bitirmek istemeleri durumunda maddi tazminat talebinde bulunulabilmektedir. Evlilik ile bireyler maddi ve manevi olarak ortak bir hayat sürmeye başlamışlardır. Bu nedenden dolayı evliliğini bitirmek isteyen bireyler boşanma davasından sonra taraflardan ekonomik menfaatleri zarar görmektedir. Boşanma davasında tarafların arasındaki kusura bakılarak, daha az kusurlu olmak şartı ile mahkemeden karşı tarafın zarar görmüş tarafa maddi tazminat ödemesi talep edilebilmektedir.

Boşanmada Maddi Tazminat Şartları

  • Mahkemenin tarafından evlilik birliğinin boşanma davası ile sonlandırılmış olmalıdır.
  • Boşanma sebep olan olaylarda maddi tazminat talebinde bulunan taraf, karşı tarafa göre daha az kusurlu ya da kusursuz olmalıdır.
  • Maddi tazminatı ödeyecek tarafın maddi gücüne uygun şekilde maddi tazminat miktarının ayarlanması gerekmektedir.
  • Maddi tazminat talebinde bulunulmuş olmalıdır.
  • Zaman aşımı olmadan maddi tazminat talep edilmelidir.

Boşanmada maddi tazminat boşanma davası devam ederken ya da boşanma davası sonuçlandıktan sonra en geç bir yıl içerisinde talep edilebilmektedir

Boşanmada Manevi Tazminat

Boşanma davasında manevi tazminat talep edecek tarafın kişilik haklarının saldırıya uğraması, bireyin duyduğu üzüntü ve toplum tarafından baskı görmesi gibi durumlara bağlı kalınarak psikolojik anlamda çöküntü yaşamasına sebep olmuş. Karşı tarafın ödeme gücüne uygun şekilde, kişilik hakları saldırıya uğramış taraf daha az kusurlu ya da kusursuz olması şartı ile boşanmada manevi tazminat talep edebilir.

  • Mahkeme tarafından boşanma kararı verilmiş olmalıdır.
  • Manevi tazminat talebi olmalıdır.
  • Boşanma davasında manevi tazminatın ödenmesi talep edilen bireyin daha fazla kusurlu olması gerekmektedir.
  • Evlilik birliğinin boşanma ile bitirilmesine sebebiyet veren olaylarda manevi tazminat talep eden tarafın karşı tarafa göre daha az kusurlu ya da kusursuz olması gerekmektedir.
  • Boşanma ile kişilik haklarının zarar gördüğü tarafın arasında uygunluk bulunmalıdır.

Boşanma davası sonuçlanması ya da boşanma davası sürerken manevi tazminat talep edilebilmektedir. Boşanma davası sonuçlandıktan sonra manevi tazminat talep etmek en az bir yıl içerisinde gerekmektedir.

Boşanmada maddi ve manevi tazminat davası, kusursuz veya daha az kusurlu eşin diğer eşten talep ettiği tazminatı konu alan bir dava türüne denir. Erkeğin evlilik içinde kadına uyguladığı şiddet düşünüldüğünde, maddi durumu kötü dahi olsa bile 30.000 TL manevi tazminat, 30.000 TL maddi tazminatın uygun olduğuna karar verilmiştir.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları