Nafaka İçin İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Nafaka İçin İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Nafaka, boşanma davasının sonlanması ile birlikte eşin maddi durum açısından sıkıntıya düşmemesi için mahkeme tarafından kararlaştırılan belirli bir ücrettir.

Nafaka erkeğin maddi durumu ve kazancına göre şekillenir ve her ay düzenli bir şekilde ödenir ve bu ödemeyi alamayan kişiler mahkemeye başvurarak nafaka için icra takibi başlatabilir.

Nafaka İçin İcra Takibi Nasıl Yapılır sorusu için ilk olarak icra dairesine dilekçe ile başvurulur. İcra takibi nafakayı alamayan kişilerin ödemesi gecikme tarihinden itibaren başlatılabilir.

İcra dairesine başvuran bir kişi nafakayı almaya yönelik bir talep oluşturur ve bu nafakanın belirli bir günü doldurması ve hala yatırılmaması sonucunda nafaka borçlusundan cebri icra yoluyla borç tahsil edilmektedir.

Nafakayı alacak olan kişi ilk olarak icra takibini başlatmak için sürelere dikkat etmesi gerekmektedir ve prosedüre uyan kişilerin icra takibi kısa sürede başlatılarak borç tahsil edilmektedir.

Tüm işlemleri avukat ile beraber yürüten kişiler daha doğru bir yol izlemiş olacaktır.

Nafakayı boşanma sürecinde olan ya da boşanması kesinleşen eş mahkemeden talep edebilir.

Nafaka mahkemenin kararlaştırdığı miktarda, diğer eşin maddi durumu gözetilerek belirlenir ve boşanma esnasında herhangi bir geliri olmayan eş, boşanma öncesi tedbir nafakası talep edebilir.

Tedbir Nafakası Nedir?

Tedbir nafakası, herhangi bir geliri ya da aylık kazancı olmayan eşlerin, boşanma süresi boyunca mahkemeye başvurarak diğer eşten talep ettiği bir ücrettir.

Eşin kendi geçimi devam ettirmesi ve varsa çocukların ihtiyaçlarına göre mahkeme tarafından belirli bir ücret kararlaştırılarak, diğer eşin ödemesine karar verilir.

Tedbir nafakası mahkeme tarafından herhangi bir talep olmadan da belirlenebilir ve aile geçmişine bakılarak boşanma sürecinde kadının herhangi bir sıkıntı çekmemesi için bu ücret, boşanma devam ettiği süre boyunca ödenir.

Yoksulluk Nafakası İçin İcra Takibi

Nafaka İçin İcra Takibi Nasıl Yapılır sorusu önemlidir ve yoksulluk nafakası, boşanan eski eşe verilen bir ücrettir.

Boşanmanın gerçekleşmesinden dolayı eski eşin sıkıntıya düşmemesi ve çocuklarının ihtiyaçlarını daha iyi bir şekilde karşılaması için bu ücretin ödemesi mahkeme tarafından belirlenmektedir.

Yoksulluk nafakasını alamayan kişiler icra müdürlüğüne başvurarak icra takibi başlatabilir ve yapılan incelemeler sonucunda eski eşin nafakayı vermediği belirlendiği takdirde icra işlemleri başlayarak ödenmeyen günlerin ücreti karşı tarafa verilmesi sağlanır.

Nafaka İçin İcra Takibi Başlatılacak Yerler Nelerdir?

Nafaka için icra takibi başlatmak isteyen kişiler bulunduğu yer aile mahkemesinden yardım alabilir ve bu tarz davalara bakan avukatlara danışan kişiler prosedürleri doğru bir şekilde inceleyerek nafaka borcunun tahsilini emin olarak yapabilir.

Nafaka davaları ve borçları için, nafaka borçlusu olan kişinin bulunduğu yerdeki icra dairesine ya da müdürlüğüne dilekçe yazarak talepte bulunabilir.

Nafaka alacağı olan kişi nafaka borcunun tahsili için ilk olarak icra dairesine başvurmaktadır ve kişi aleyhinde bulunan icra takibi dosyasında yazan ödeme emrinin bulunduğu yere ödemeyi gerçekleştirmek zorundadır.

Ödeme yerinin bulunduğu icra dairesi müdürlüğünün belirlenen hesabına ödeme yapmayan kişiler için tekrar icra takibi başlatılır.

Nafaka borçlarında faiz işlemesi olası bir durumdur ve vaktinde ödeme yapan ya da icra takibin başlatıldığı andan itibaren ödemesini gerçekleştiren kişilerin fazladan ödeme yapmasına gerek kalmaz.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları