Boşanmada Telefon Kayıtları İstenebilir Mi?

Boşanmada Telefon Kayıtları İstenebilir Mi?

Bazı boşanma davalarda ses kaydı, video ya da mesaj kayıtları, ekran görüntüleri gibi belgeler bazı özel durumlarda ve yasal şartlar altında delil olarak gösterilebilmektedir veya talep edilebilmektedir.

Boşanma davaları içinde geçerli olan bu yasal şartlar kişi hak ve özgürlüklerine riayet edildiği sürece kabul görmektedir.

Boşanmada Telefon Kaydı Geçerli Midirsorusu oldukça müvekkillerimiz tarafından sorulmaktadır.

Boşanma Davalarında Telefon Kaydının Delil Niteliği Nedir?

Boşanma davaları için karşı tarafın bilgi ve rızası olmadan elde edilen ses kaydı, sms kaydı, ekran görüntüsü ve video kaydının kullanılması bazı istisnai durumlar hariç yasalar tarafından yasaklandığı bilinmektedir.

Bu duruma göre konut, iş yeri mekanlarda dinleme cihazı yardımıyla ele geçirilen kayıtların mahkemede delil niteliği yoktur.

Bu gibi durumlarda taraflardan herhangi birinin diğer tarafın rızası olmadan telefon konuşması sırasında kaydettiği ses veya video görüntüsü delil olarak kullanılamaz.

Ancak bazı bilgiler mahkemelerce talep edilebilmekte olduğu da bilinmektedir.

Ses ve Görüntü Kaydının İstisnai Geçerlilik Şartları Nelerdir?

Adli yargı sürecinde taraflardan herhangi birinin bilgisi dahilinde olmadan ve rızası alınmadan kaydedilen verilerin, bazı istisnai durumlarda kullanılabileceği kabul edilebilmektedir. Bu duruma göre, elde edilen kayıtların delil olarak kullanılması için geçerli yasal şartlar;

  • Taraflardan birinin, kanıt elde etme imkanını bir daha elde edemeyeceği aksi halde ilgili makam ve mevkilere iletme şansının bulunmadığı, tasarlanmamış şekilde oluşan ve gelişen bir durumda bulunulması.
  • Şahsının ya da aile fertlerinin, lekelenmesi, zan altında bırakılması gibi onu kırıcı, haksızlık içeren bir girişime engel olmak için veya kaybolma riski altında bulunan delillerin korunması için, yetkili mercilere ulaştırarak korumak amacıyla yapılmış olması, kaidelerine bağlıdır.

Ancak bu iki hal içerisinde elde edilen kayıtlar boşanma davalarında delil olarak kullanılabilmektedir ve aksi durumlarda ilgili yargı mercii kayırları delil olarak görmemektedir Boşanmada Telefon Kayıtları İstenebilir Mi sorusu önemi korumaktadır.

Mahkeme Hangi Belgeleri Delil Olarak İstemektedir?

Tarafların rızası dahilinde elde edilmiş olması ya da içeriğin gizliliği şartıyla boşanmada telefon kayıtları istenebilir mi? ve Hangi belgeler istenebilir? En çok merak edilen sorulardandır.

Geçmişe dönük telefon kayıtlarından ses, görüntü, video, mesaj hangisi olursa olsun talep edilebilmesi yasal şartlar altında mümkün değildir, ancak aile mahkemeleri bazen aranmış olan numara, aramanın tarihi, mesaj gönderilmiş numara ya da mesajın gönderilmiş olduğu tarihi delil olarak talep edebilmektedirler.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları