Adana Miras Avukatı

Adana Miras Avukatı

Adana Miras Avukatı

Adana Miras Avukatı ve hukuku konusunda İnternet üzerinde binlerce yazı bulabilirsiniz ve ancak bu yazıda sizlere miras hukukunun ne olduğu, kaç türlü mirasçı olduğu, zümre sisteminin ne anlama geldiği, derecelere göre mirasçıların kim olduğu, sağ kalan eşin miras payının olup olmadığı anlatılacaktır. 

Umarım kafanızdaki tüm soruları çözebilir ve sizlerin merak ettiği soruları en doğru şekilde yine sizlere aktarabiliriz. 

Bildiğiniz üzere miras kavramı yüzyıllardır insan var olduğundan beri bizimledir ve gelecekte de bizimle olacaktır. 

Ailemizden birisinin ölümü sonrasında malları bizlere miras kalabilir ve bu mirasta hak tanıyabilmek için miras hukuku konusunda bilgi sahibi olmamız gerekir.

Kaç türlü mirasçı bulunmaktadır?

Tamamen yasal veya atanmış olmak üzere toplamda iki adet mirasçı bulunmaktadır. 

Tereke, kişiyle bağlantısız ve miras sahiplerine intikal eden mal varlığına denmektedir ve atanmış mirasçı ise yasalara göre miras bırakan kişinin mirasçısı olmamasına rağmen miras sahibi kişi tarafından miras bırakılan insanlardır. 

Bu insanlar genellikle ölen kişi tarafından mirasçı olduklarını duyarlar ve bunu kağıda dökmeleri durumunda ise atanmış mirasçı durumuna geçerler. 

Atanmış mirasçılar genellikle bu tarz miras davalarını açan kişilerdir ve birçok miras davası atanmış mirasçılardan kaynaklı açılıp mahkemeye taşınır. 

Atanmış mirasçı olmak üzere iseniz kesinlikle bir deliliniz olmalıdır.

Zümre sistemi ne olmaktadır?

Zümre sistemi, bir diğer ismiyle derece sistemi, Türk Medeni kanununda kabul edilmiş ve yasal bir mirasçı olmak için kesinlikle bir derece içinde olmak gerekmektedir. 

Eğer bir derece içinde mirasçı var ise hemen üstteki derecedeki mirasçı artık mirasçı olamaz  Adana Miras Avukatı olarak bu tip uzmanlık gerektiren bilgilerin kullanılması önemlidir.

Bunun sebebi Türk Medeni kanunundaki zümre sisteminden kaynaklanmaktadır ve aynı şekilde, derece(zümre) ve kök başı bir alt soyun mirasçı olmasını engellemektedir.

Birinci derecedeki zümre mirasçıları, miras bırakan kişinin hemen bir alt soyu olmaktadır. 

Kısacası çocukları, torunları ve sonrakiler sınırsız süreyle mirasçılarıdır ve tüm çocuklar her durumda eşit şekilde mirasçılarıdır. 

Eğer ölmüş bir çocuk var ise bu çocuğun yerini her bir zümredeki halefiyet yoluyla kendisinin alt soyları almaktadır.

İkinci dereceden mirasçılar ise miras bırakan kişinin anne ve babası olmaktadır ve anne ve baba her durumda eşit bir şekilde mirası almaktadırlar. 

Eğer anne ve babadan birisi ya da ikisi öldüyse eşit bölüşülen mirası kendi alt soyları alabilmektedirler.

Eğer anne ya da babanın tarafında hiçbir mirasçı yoksa hayatta olan tarafa tüm miras bırakılır.

Üçüncü dereceden mirasçılar ise miras bırakan kişi ya da kişilerin büyük baba ya da büyük annesi olmaktadır. 

Eğer miras bırakan kişiden önce anne ya da baba öldüyse miras tamamen eşit paylaşılmak koşuluyla büyük anne ya da büyük babaya kalmaktadır.

Sağ kalan eş için miras payı sürekli tartışma konusu olmuştur eğer miras bırakan kişinin alt soyu ile birlikte olursa mirasın dörtte birini alır. 

Anne ve baba derecesi ile birlikte mirasçı olursa yine mirasın ¼ ünü alır  ve miras bırakan kişinin büyük anne ya da babası varsa ¼ ünü yoksa tamamını kendisine alacaktır.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları