Adana Gayrimenkul Davaları Avukatı

Adana Gayrimenkul Davaları Avukatı

Adana Gayrimenkul Davaları Avukatı

Gayrimenkul avukatları diğer bir deyişle emlak avukatları, birden çok alana bölünen avukatlık mesleğinin taşınmazları yani bina, arsa, tarla gibi kavramları ilgilendiren kısmında uzmanlaşmış avukatlardır. Ülkemizin sosyal-ekonomik dinamikleri göze alındığında ise gayrimenkul davalarının, mahkeme salonlarını en çok meşgul eden dava türleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Hemen hemen herkesin hayatı boyunca bir kez yolunun düşmek zorunda kaldığı gayrimenkul davaları avukatlarını tanımanız. Ne işlerle ilgilendiklerini, görevlerinin ne olduğunu tam anlamıyla kavramanız Türkiye’de yaşayan bir insan iseniz her zaman sizin için kazançlı olur.

Gayrimenkul davaları nelerdir?

İnşaat sektörünün Türkiye’nin hali hazırda en büyük sektörü olup, üstüne en hızlı büyüyen sektörü olduğu göz önüne alınırsa gayrimenkul davaları ülkemizin kaçınılmazlarındandır. Dolayısıyla tam olarak tanımın yapılması önemlidir. Sizin ise en iyi gayrimenkul davası avukatını bulmanız daha da önemlidir. Gayrimenkul davaları eşya hukukuna giren bütün davalara denir. 

 

Teknik olarak eşya hukukunun bir alt dalı olmakla birlikte arsa, bina, konutları ilgilendiren hemen hemen her olayın işlendiği hukuk alanıdır. Bu hukuk alanı kendi içinde daha da küçük bölümlere ayrılabilir. Örnek olarak ülkemizde bütün hukuk sisteminde en çok rastlanan dava türlerinin başında gelen tapu tescil ve tapu iptal dava türleri o bölümlerden bir tanesidir. Sizin en iyi Adana gayrimenkul davaları avukatını seçmeniz içinse o türlerden biraz bahsetmemiz uygun kaçar.Genel olarak mirastan mal kaçırma, imar uygulamaları, vekaletin kötüye kullanımı veya tapu üstünde ismi yazan kişinin hukuki ehliyetinin olmaması gibi sebeplerle açılan tapu davaları, taşınmaz mülkiyet hakkına sahip olan kişiye veya kişilere karşı açılır. Mülkiyet hakkının korunması için ortaya çıkan bu dava türleri o kadar önemlidir ki, gerekli adaletin sağlanamadığı düşünüldüğünde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine bile başvurulabilir.

İstihkak davaları ise arsa, tarla, bina gibi gayrimenkulleri hakkı olmadan kullanan, işgal edenlere karşı açılan dava türleridir. Teknik olarak hak davası türüne giren istihkak davaları zaman aşımına uğramayan davalar olduğu gibi taşınmaz malın bulunduğu yerde açılması gereken davalardandır. Malı kullanma veya elinde bulundurma hakkı zorla elinden alınan insanların açabileceği olan istihkak davaları, Asliye Hukuk Mahkemeleri ve ya Sulh Hukuk Mahkemeleri’ne başvurularak açılır.

 

Mahkeme salonlarının yollarını aşındıran davalar listesinde yine başları çeken kira bedeli tespiti veya tahliye davaları isminden de anlaşılabilen davalar olsa da göründüklerinden daha karmaşık olabilirler. Bu yüzden En iyi gayrimenkul dava avukatlarına sahip olmak yapabileceğiniz en akıllı harekettir. Kira ödememek, yeniden inşa veya ihtiyaç sebebiyle evden çıkarmaların içerildiği bu davalar, kiracıya açılabildiği gibi kiracı tarafından gayrimenkul sahibine de açılabilmektedir.Sadece örnek vermek için hazırladığımız kısa listemizin son örneği olan kamulaştırma davaları ise bütün gayrimenkul sahiplerinin en korktuğu dava türlerindendir. Kişiye ait gayrimenkulün, genellikle tarla ve arazilerin bazen de evlerin devlet tarafından kamu yararına alınmasını içeren davalardır. Davacının dava ettiği taraf devlet olduğu için özellikle zor olabile davalardandır.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları