Adana Arabulucu Avukat

Adana Arabulucu Avukat

Hukuk sistemine yeni getirilen ve artık çoğu davada yer alan arabulucu sistemi her iki taraf için de avantaj teşkil eden bir sistemin ürünüdür.

Arabulucu tamamen bağımsızdır ve arabulucular 5 yıllık deneyime sahip olması ve mutlaka hukuk fakültesi mezunu olması gereken kişilerdir, tam kelime manası ile arayı, ortayı bulmaya çalışırlar.

Konu kendisinden bağımsızdır ve konuyu çözmek ya da çözmemek kişiye menfaat sağlamak bu nedenle arabulucu tam tarafsızdır ve kimi zaman bu konuda yanlış anlaşılmalar yaşansa da arabulucu kesin çizgiler ile çizilmiş net bir çalışma yapar.

Arabulucu Sürece Nasıl Yaklaşır, Taraflara Nasıl Davranır?

Adana Arabulucu Avukat her iki tarafa da süreci şeffaf bir şekilde açıklar ve bu süreçte her iki tarafından avukatı değildir.

Anlaşma sürecinde rol oynayacak bir hakem görevindedir. Neden bu aranın bulunması gerektiğini açıklayarak tarafların zarar görmesini önler ve arabuluculuk davaları işçi işveren davalarını, kira, alacak verecek davaları ile tüketici memnuniyetsizliği gibi alanları kapsar.

Bu davaların dışında kişilerden biri diğerine kasten zarar vermiş ve karşı taraf da bundan fiziki anlamda zarar görmüş ise bu olay arabulucunun dava konusu olmaz.

Bu nedenle daha çok parasal konularda zaman kaybı ve para kaybı olmadan olayın dostane bir şekilde tamamlanması için arabulucu her iki tarafı da memnun edecek sonuca varmaya çalışır.

Arabulucu Avukat Hangi Davalarda Aracı Olur?

Avukat sürece şikayet sonrasında dahil olur ve bölge itibariyle de değişmeyen süreçler Adana Arabulucu Avukat ve tarafların sürece dahil olmasıyla mahkeme niteliği taşıyacak olan karar için görüşmeler başlar.

Verilen karar mahkeme hükmü taşır.Bu nedenle mahkeme süreci uzayabilecek konular daha kısa sürede çözümlenir.

Bu ilişkiler genellikle işçi işveren, kiracı kiralayan, borçlu alacaklı ilişkileri olduğu için insanların olay öncesinde bir bağı vardır ve olayın her ikisinin de lehine olması nedeniyle bu bağ zedelenmez ya da onarılma ihtimali olur.

Bu nedenle konu tatlıya bağlanmış olur ve zaman kaybı ve para kaybı da bu süreçte çok büyük önem taşır ve yıllara yayılan davalarda her iki taraf da eşit olarak yıpranır.

Arabuluculuk Davaları Neden Önemlidir?

  • Mahkemelerdeki davalarda düşüş olur ve diğer öncelikli konular daha hızlı sonuçlanır bu da hukuk sisteminin daha etkin olmasına neden olur.
  • Taraflar arabuluculuk davasında sorununu çözmek istemeyebilir bu karar neticesinde dava normal sürecinde devam eder, her iki taraf için hak kaybı olmaz.
  • Anlaşan taraflar kazanmaz ya da kaybetmez, eşitlik söz konusudur ve bu nedenle insani bağların etkilenmediği yeniden ilişkilerin devam edebileceği bir sonuç alındığı için toplumsal yaşama da katkı sağlanmış olur.
  • Bu kişilerin aileleri de süreçten etkileneceği için daha büyük bir kitle rahatlamış olacaktır.
  • Adana Arabulucu Avukat sayesinde taraflar zaman kaybetmez ve kısa süre içerisinde anlaşmazlıklar çözülebilir. Para kaybı yıllara yayıldığında artacağı için yakın zamanda sonuçlanan davalarda kayıplar daha minimaldir ya da sıfırdır.

İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları