İnternetten Haber Ve İçerik Kaldırmak

İnternetten Haber Ve İçerik Kaldırmak

5651 Sayılı Kanun maddesine göre İnternetten Haber Ve İçerik Kaldırmak için yapılması gerekenler oldukça basittir ve buna göre bilişim hukuku alanında faaliyet gösteren bir hukuk bürosuna başvurmak yeterli olmaktadır.

Hatta bazı durumlarda haber içeriği doğru olsa bile internette konuyla alakalı tüm içeriklere erişim engellenebilmektedir.

Avukatlar aracılığı ile istenmeyen içeriklerin kaldırılması veya engellenmesi ancak belirli durumlarda mümkün olmaktadır.

Buna göre; kişilik hakları ve özel hayatın gizliliği ihlali içerik kaldırmak için gösterilebilecek başlıca sebeplerdir.

Söz konusu haber içeriği bir suç işleme unsuru olarak görünüyorsa da içeriğin kaldırılması istenebilmektedir ve bu gibi durumlarda sitenin ilgili haber bölümüne erişim yasağı getirilmektedir.

İnternetten Haber Ve İçerik Kaldırmak kişisel ihlallerin yanı sıra kamuya zarar veren nitelikteki haberler için de erişim yasağı getirilebilmektedir.

Bu kapsamda da kamu düzenini bozmaya yönelik tüm haber ve içerikler için sildirme işlemi uygulanabilmektedir.

İçerik Silinecek Siteler Nasıl Tespit Edilir?

İnternette yer alan ve silinmesi istenen içeriklerin tespitinin nasıl yapıldığı oldukça merak edilen bir sorudur.

Bu kapsamda davacı taraf genellikle içeriklerinin silinmesini istediği siteleri avukatlara ibraz etmektedir, ancak büro tarafından hukuksal olarak teknik incelemeler de yapılmaktadır.

Oldukça detaylı ve disiplinli bir biçimde yapılan bu incelemeler sonucunda tespit edilen site sayısı da artmaktadır.

Davacının belirttiği ve sonrasında tespit edilen tüm sorumlulara karşı hukuki işlem başlatılmaktadır ve gerekli soruşturmaların ardından da ilgili içerikler hızlı bir şekilde yayından kaldırılmaktadır.

Ancak İnternetten içerik silme işlemi sadece bununla sınırlı değildir çünkü; haber yayından kaldırılsa bile arama motoru geçmişinden aynı hızla kaldırılmamaktadır.

Arama Motorundan Haber Kaldırılması

İnternette yer alan haber sitelerinden istenmeyen içerikler hukuki bir şekilde kaldırılabilmektedir ancak içeriklerin sitelerden silinmesi, tamamen kaybolmasını sağlamamaktadır.

Bu durumda devreye arama motorlarının geçmişi kaydetmesi girmektedir yani; içerik silindiği halde arama sonuçlarında ekrana yansımaktadır ve bu tür problemlerle karşılaşıldığında içeriğin arama motorundan da silinmesi için başvuru yapılması gerekmektedir.

Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi arama motorları haber sitesinden kaldırılan içerikleri göstermeye devam etmektedir.

İlgili haberlerin arama sırasında da gözükmemesi için ise nispeten daha uzun bir süre beklenilmesi gerekmektedir.

İlgili konudaki başvurular ise Sulh ve Ceza Hakimliği’ne başvurularak yapılmaktadır. İçeriğin kaldırılmasına yönelik tüm şartlar 5651 sayılı kanun ile detaylandırılmıştır.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları