Facebook ve Whatsapp kayıtları boşanmada delil olur mu?

Facebook ve Whatsapp kayıtları boşanmada delil olur mu?

Boşanma, resmi nikâhla yapılan evlilik birleşmesinin aile mahkemesi kararıyla yine resmi bir şekilde sona erdirilmesi işlemine verilen addır. Türkiye'de isteyen her çift evlilik birlikteliğini istediği zaman sebep belirterek ya da belirtmeyerek sonlandırabilir. Evlenmek kadar boşanmak da doğal bir seçimdir. Günümüzde evlilikten çok boşanma vakasının gerçekleştiği bilinen bir gerçektir. Psikologlar da herhangi bir sebeple geçinemeyen, bu yüzden birbirlerine maddi manevi zarar veren çiftlere ilişkilerini devam ettirmek yerine boşanmalarını tavsiye eder.

Anlaşmalı boşanmalar tek celsede sonuçlanır

Boşanmalar her ne kadar arttıysa da bu konuda kamuoyunun bilgisi genelde yetersizdir. Boşanma süreci sanıldığı kadar kafa karıştırıcı bir hukuki aşama değildir. Genelde anlaşmalı boşanmalarda tek mahkemede çiftler boşanmış olur. Çiftler anlaşmalı olarak boşanıyorlarsa bir protokol düzenlenir ve ikili madde madde bu protokolü oluşturur. Burada eğer çocuk varsa velayet konusunda net bir beyan belirtilmelidir. Ya da görüş günleri açıklanmalıdır. Eğer maddi bir beklenti varsa tazminat konusunun altı kesin bir şekilde çizilmelidir.

Anlaşmalı boşanmalarda bu konular net bir şekilde ele alınmazsa ilerleyen yıllarda problemler ortaya çıkar. Boşanan çiftler tekrar iletişim kurmak ve tartışmaya mahal verecek konularda görüşmek zorunda kalır. Öte yandan boşanma protokolü hazırlarken talep etmediğiniz bir maddeyi bir daha talep edemeyeceğinizin de farkında olmanız gerekmektedir. Boşanma aşamasında genelde duygusal yoğunlukta olan çiftler bazı şeyleri göz ardı etmektedir. Bu yüzden boşanırken yapılabilecek en doğru şey, her konuyu enine boyuna bütünüyle düşünmek ve gözden geçirmektir.

Avukat tutmadan boşanma davası açarsanız ne olur?

Boşanma davası açmaya karar verdiğinizde bir avukata ihtiyacınız bulunmaktadır. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının boşanma hakkı olduğundan avukatsız da dava açabilirsiniz ancak bu sizi oldukça uğraştırır. Bu yüzden tavsiye edilmez. Hukuki bilginizin olmamasından dolayı çok fazla para ve zaman harcayabilir, stresli bir süreç yaşarsınız. Örneğin ilk aşama olan boşanma dilekçesini yanlış yazdığınızdan ötürü devlet kurumlarına birçok kez tekrar tekrar gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu yüzden yetkin bir avukata başvurarak sadece bir celsede boşanmanızı sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken avukata istediklerinizi söylemek ve hukuki süreci başlatmak. Bu aşamadan sonra yalnızca bir kere boşanma duruşmasına katılarak eşinizden ayrılabilirsiniz. Ayrılık işlemi resmi olarak gerçekleştikten sonra bir daha hiçbir şekilde mahkeme olmaz ve hakimin verdiği protokol kararları işlemeye başlar.

Anlaşmalı boşanma ve çekişmeli olarak boşanma

Tabi tüm bunlar normal boşanma davaları ve anlaşmalı ayrılıklar için izlenen yoldur. Her çiftin boşanma süreci bu kadar kolay ve bu kadar hızlı olmayabilir. İki tarafın da rızasıyla yapılan resmi boşanmaların dışında çekişmeli boşanma adı altında çeşitli boşanma davaları da açılmaktadır. Bunların başlıcalarının sebeplerini sayacak olursak; taraflardan birinin herhangi bir suç işlediğine şahit olmak, eşlerden birinin akli dengesinde bozukluklar oluşması, eşlerden birinin 3. bir şahısla cinsel ya da gönül ilişkisinin olması, taraflardan birinin bir diğerine şiddet uyguladığı birliktelikler, sözlü şiddet ya da toplum içinde küçük düşürme gibi onur kırıcı davranışlarda bulunulması, bireyin eşini yaralamaya yahut öldürmeye kast etmesi ya da bunu planlaması, taraflardan birinin hiçbir sebep gözetmeksizin eşlerin ortak yaşadığı evden haber vermeden ayrılması.

Bütün bu ve benzeri sebepler çekişmeli boşanma davalarının konularıdır ve genel itibarıyla oldukça çetrefilli geçerler. İşte bu durumda başvurulan avukatın önemi oldukça büyüktür. Çünkü bu gibi konularda kanıt ve yeterlilik aranır. Herkes herkesten şikayetçi olabilir, her türlü iddiada bulunabilir. Asıl olan bunu somut bir şekilde kanıtlara dayandırmaktır. Çiftler bu durumların en az bir tanesini yaşadıysa ve karşılıklı kurulan iletişimlerde anlaşmalı boşanmaya giderilemediyse mağdur olan taraf maddi ya da manevi hak - haklar talep edebilir.

Eşim beni aldatıyor, ne yapmalıyım?

Türkiye'de çekişmeli boşanma davaları en çok aldatma konularıyla ilgili olmaktadır. Ve en çok merak edilenler de bu konularla alakalıdır. Avukatlara danışılırken sorulan sorular arasında başlıca olarak şunlar gelmektedir; eşim beni aldattığını itiraf etmiyor ne yapmalıyım, eşimi aldattım ama çocuğum bende kalmak istiyor bunu nasıl sağlarım, eşim benden boşanmak istemiyor ne yapabilirim, maddi durumum yeterli değil çocuğumun velayetini alabilir miyim, eşimden boşanmak istemiyorum beni boşayabilir mi, Facebook ve Whatsapp kayıtları boşanmada delil olur mu?

Öncelikle eşlerden birinin boşanmak istememesi sizin istemediğiniz bir bireyle yaşayacağınız anlamına gelmez. Mahkemeler boşanmak isteyen tek bir taraf da olsa çiftleri elbette ki boşar. Zina sebebiyle boşanma davalarında ise eğer karşı taraf eşini affederse dava açma hakkı olamaz. Bunun yanında zina eyleminin üstünden 5 yıl gibi bir zaman geçmişse konu zaman aşımına uğrar ve dolayısıyla eş zina yapan eşine dava açamaz. Mahkeme eşlerin bu konuyla ilgili sorunun yıllar önce çözüldüğüne hükmeder.

Boşanma davalarında sosyal medyanın önemi

Günümüzde şüphe götürmez bir gerçek ki, sosyal medyanın çok önemli bir yeri var. Sosyal medyadaki yazışmalar ve görüşmeler aynı zamanda birer delildir. Artık çoğu ilişki yaşayan birey birbirleriyle olan iletişimini sosyal medya üzerinden kurduğu için boşanma davalarında sosyal medya kayıtlarının da mühim bir yeri oluyor. Peki, bu kayıtlar mahkemede yasal bir delil olarak sunulabilir mi? Yargıtay bu delilleri inceler mi? Bu tip deliller davacı ya da davalı tarafı haklı çıkarır mı? Cevap hem evet hem de hayır. Mahkemeler yalnızca Facebook, Twitter, İnstagram, Youtube ya da Whatsapp görüntü ve mesajlarını delil olarak kabul etmiyor. Bunu yetersiz delil sayıyor. Bunlar başlı başına bir şey kanıtlar nitelikte değil. Ancak bu demek değildir ki sosyal medya delili sunmak anlamsız.

Elinizde başka bir somut delil varsa bunlarla birlikte sosyal medya delillerini de mahkemeye sunabilir ve olumlu netice alabilirsiniz. Geçmişte bunun örnekleri yaşanmıştır, yaşanmaya devam etmektedir. Yani ana delil olarak kabul görmese de sosyal medya kontakları yan delil olarak sizin elinizi güçlendirebilir. Örneğin elinizde hem canlı bir tanığınız hem de sosyal medya delilleriniz varsa hakim sizin lehinize karar vermekte çekingen davranmaz. Kısacası bulabildiğiniz her delil sizin yasal olarak haklı çıkmanız için önemlidir.

Yargıtay’ın sosyal medya ile ilgili emsal kararları

Ancak sosyal medya delilleriniz ters de tepebilir. Örneğin kimi davalarda eşler birbirlerinin Facebook adreslerine (özel hayatın gizliliğini ihlal edip) girerek sanki 3. bir şahısla konuşuyor gibi konuşmalar ürettiğinden ve bunları mahkemeye sunduğundan hukuka aykırı delil adı altında işlem yapılmıştır. Veya eşinin başka insanlarla fotoğrafları varmış gibi bilgisayar hilesi kullanarak foto belge üreten kişiler hakkında da yine yasak delil adı altında cezai işlem uygulanmıştır.

Bundan dolayı seçeceğiniz sosyal medya delillerinde dürüst ve titiz olmanız sizin faydanıza bir davranış olacaktır. Bu konuda Yargıtay pek çok emsal karar vermiştir. Haklı durumda olsanız bile bu tür davranışlar sizi haksız kılabilir. Bu yüzden atacağınız adımlara, sunacağınız delillere ve en başında birlikte çalışacağınız avukata dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki ne kadar haklı olursanız olun, eğer iyi bir avukatla haklılığınızı mahkemede ispatlayamazsanız sonuçlar beklediğiniz gibi olmaz.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları