En Çok Karşılan Boşanma Nedenleri Nelerdir

En Çok Karşılan Boşanma Nedenleri Nelerdir

Toplumun temel yapı taşını oluşturan evlilik, kişiler tarafından çok emek harcayarak kurulan bir yapıdır ve evlilik kişileri birbirine bağlayan mutluluk verici birliktelikler sağlayan bir yapı olduğu gibi günümüzde kişilere birçok masraf açan ve sorunlar çıkaran bir kurumdur.

Bazı kişiler bu sorunların üstesinden gelemez ve sağlıklı olmayan evlilikler nedeni ile bir süre geçtikten sonra evlilik temeli sarsılmaya başlar. Kişiler arasındaki sevgi ve saygı zedelenir.

Böylece boşanma durumuna kadar gidebilecek tatsızlıklar oluşur ve ülkemizde yaşanan ve En Çok Karşılan Boşanma Nedenleri başında gelenler aşağıda açıklanmaktadır.

Kişiye Karşı Kötü Davranma Nedeni İle Boşanma

Kişilerden birinin diğerine kötü davranma ya da eşlerin birbirlerine olan saygılarının yitirilerek davranışlarının kötüleşmesi ve şiddete başvurmasına kadar uzanması durumudur.

Şiddet yaşadığımız hayatta hiç bir canlıya uygulanması istenmeyen bir olaydır ve bu durumda kişiye karşı kötü davranma ispat edilmelidir ve ispat edildiği zaman hakimin karşılıklı tarafları boşama zorunluluğu vardır.

Mahkeme kararı ile boşanma gerçekleşir ve şiddet uygulayan tarafın diğer tarafa zarar vermesini engellemek amacı ile uzaklaştırma kararı uygulanır.

Buna ek olarak şiddet gören tarafın manevi ve maddi zararlarını önlemek için tazminat hükmedebilir. Şiddet uygulayan taraf bu mahkeme kararına uymak zorundadır.

Aldatma Nedeni İle Boşanma

En Çok Karşılan Boşanma Nedenleri ilk neden aldatmadır ve aldatma olaylarında evli iki kişi arasına üçüncü bir şahıs girerek ya da cinsel birliktelik sağlayarak evliliğe karşı sadık olma durumunun bitirilmesidir.

Bu durumlarda aldatılan kişinin, boşanma davası açılması için deliller bulması gerekir çünkü bu durumlarda mahkemenin boşanma kararı alması için ispat yükümlülüğü söz konusudur ve aldatma durumu öğrenildiğinden itibaren altı ay içinde boşanma davası açmalıdır.

Kişilik Haklarına Zarar Verme Nedeni İle Boşanma

Kişilik haklarına zarar verme, hakaret etmek, iftira atmakta boşanma nedenlerinden biridir ve kişinin gururunu kırıcı davranışlar sözlü ve yazılı gerçekleşebilir.

Bu durum da açılacak dava için aile mahkemesine başvurulur ve kişilik haklarını zedeleyici davranış gören kişi dava için başvurur, ayrıca taraflardan birinin çocuklara kötü davranma, hakaret etme gibi yaptığı kötü davranışlar da boşanma davası açılmasına yeterli bir neden olmaktadır.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları