Adana İş Davası Avukatının Görevleri Nedir?

Adana İş Davası Avukatının Görevleri Nedir?

İş hukuku son günlerde yaşanan ekonomik zorluklar ile birlikte çok daha fazla ön palana çıkmıştır. Bu konudaki anlaşmazlıklar günden güne Türkiye'de olduğu gibi Adana da artış devam etmektedir.

İş Hukuku Nedir?

İşçi veya çalışan haklarını, çalışma şartlarını ve özlük haklarını koruyan kollayan bir hukuk dalıdır. Peki kime karşı korumaktadır. Sendikalar ve işverenler ile aralarındaki uyuşmazlıkları konu olmaktadır. İşte bu konularda oluşan anlaşmazlıklar için uzman bir Adana iş davası avukatı size en iyi hizmeti verecektir.

İşçi İle İşveren Arasında Oluşan Anlaşmazlıklar Nelerdir?

1) Yıllık İzin Ücreti Anlaşmazlıkları

4857 sayılı iş kanununda bir çalışanın yıllık hakları net bir şekilde belirtilmiştir. Bu kanun ile ilgili olarak oluşan en büyük anlaşmazlık konusu zamanında kullandırılmayan işçi izin alacaklarından kaynaklanmaktadır.

2) İhbar Tazminatı Hakkındaki Anlaşmazlıklar

İş Kanunun 17. maddesine göre bir işveren ile işçi arasındaki belirsiz süreli iş sözleşmesinin sona erme kuralları çok açık bir şekilde bildirilmiştir. Normal şartlarda geçerli bir sebep olmadığı durumlarda bir işverenin çalışan hizmet sözleşmesini fesih etme hakkı yoktur. Eğer Fesih etmek ister ise belirli bir süreden önce bildirim yapması gerekmektedir.

3) Kıdem Tazminatı Hakkındaki Anlaşmazlıklar

İş kanuna göre işveren tarafından fesih edilen iş sözleşmesi sonunda bir yıpranma payı olan kıdem tazminatının işveren tarafından ödenmelidir. Günümüzde bu konu çok fazla tartışmaya açık bir konu olmasına rağmen halen durum budur.

4) Fazla Mesai Konusundaki Anlaşmazlıklar

Haftalık 45 saat üzerindeki çalışma saatleri için işçi işverenden fazla mesai ücreti hak etmektedir. Bu konuda işçi ve işveren arasında sıklıkla anlaşmazlıklar çıkmaktadır.

5) İşe İade Davaları

İşveren tarafından iş sözleşmesi fesih edilen bir işçi bu fesih işlemini iptal etme hakkı bulunmaktadır. Bunun için en fazla bir ay içerisinde bir hukuki faaliyet içerisine girmesi gerektiği takdirde bu işlemler başlamaktadır.

İş hukukuna derinlemesine dalmadan önce, basit bir soru gibi gelebilecek soruya cevap verelim: avukat tam olarak nedir? Gerçek şu ki, farklı uzmanlık ve becerilere sahip birçok avukat türü var. Bazı avukatlar suçluları savunur veya kovuşturur, bazıları medeni haklar savunuculudur ve diğerleri ise bir kariyere ayak basmadan neredeyse tüm kariyerlerine devam edebilir.

Bir Adana ticaret avukatının uzmanlığı, diğer taraftan, çok yönlüdür. Avukatlarımız, bir sözleşmeyi gözden geçirmek, işletme sahiplerine danışmak, karmaşık bir anlaşmayı müzakere etmek veya mahkemede dava açmak gibi eşit derecede rahattır ve bu, kendimizi bulduğumuz durumların sadece bir kısmıdır. Büyük işletme avukatları, müşterilerine her zaman en iyi şekilde yardımcı olmak isteyen esnek ve bilgili problem çözücülerdir. Avukat Ceren Sümer Cilli, ticaret ve iş davalarında uzman bir avukattır.


İletişim Bilgileri

  +90 (533) 634 24 25

  info@cerensumer.av.tr

  Gazipaşa Mh. Ordu Cad. No:7 Dinçkan Apt. A Blok Daire:3, 01010 Seyhan/Adana

Faaliyet Alanları